miercuri, 6 octombrie 2010

Women's U17: Armenia - Anglia 0 -7 / Au arbitrat doua romance

Armenia 07

De la stanga: Irina Mirt, Cristina Bujor si Anne Cheron
Mini-turneul de fotbal feminin care are loc in Belgia in perioada 3-8 octombrie, a continuat ieri cu meciurile: Belgia - Turcia (scor: 3-0) si Armenia - Anglia (0-7). La ultima partida au oficiat si doua romance - Cristina Bujor si Irina Mirt. A fost al doilea joc al Armeniei arbitrat de fetele din tara noastra, dupa meciul cu Belgia, despre care v-am vorbit ieri (vezi aici). Interesant este ca si de aceasta data tinerele armene au cedat cu acelasi scor, 0-7, ajungand la un golaveraj de 0-14, dupa doar doua partide! Pana si rezultatul la pauza a fost identic cu cel din primul joc, 0-3!

Asa cum puteti vedea si din statistica de mai jos, preluata de pe situl UEFA, disputa de ieri a fost una fara istoric. Practic, totul s-a rezumat la un asediu continuu la poarta Armeniei, catre care Anglia a expediat nu mai putin de 23 de suturi! Cristina nu a fost foarte solicitata, ea fluierand doar 7 faulturi pe tot parcursul jocului, fara a fi nevoita sa foloseasca vreun cartonas! Trebuie mentionat ca la acest nivel durata partidei este de 80 minute.

Acesta a fost ultimul meci oficiat la centru de arbitra noastra, ea urmand sa fie rezerva la jocul dintre Anglia si Belgia, la care Irina Mirt a fost delegata ca asistent 2. In urma partidei, care se va disputa vineri, cu incepere de la ora locala 16:00 (17:00 ora Romaniei), se va desemna si castigatoarea grupei si, implicit, calificata in turul urmator.

Armenia - Anglia 0-7 (0-3)