"Cine are dreptate si rabdare pentru acela vine si timpul" - Goethe

vineri, 7 ianuarie 2011

Arbitrii care vor oficia la Cupa Asiei - Qatar 2011 (IX) / Ei vor fi rezerve: Mohsen Torky, Alireza Faghani, Valentin Kovalenko si Abdullah Balideh

Pe langa cei 12 centrali care vor arbitra la Cupa Asiei, la turneul final mai sunt prezenti inca patru ce vor indeplini doar rolul de… al patrulea oficial. Doi vin din Iran, unul din Uzbekistan si altul din Qatar. Vezi mai jos detalii despre fiecare.

Mohsen Torky

Iranianul se afla la prima participare la un turneu final al Cupei Asiei. El nu va arbitra insa decat in cazul accidentarii vreunui alt central, la fel ca si ceilalti trei colegi ai sai.

Are in palmares o semifinala a AFC Cup si una de tineret, iar anul trecut a condus un sfert de finala in Liga Campionilor Asiei. In aceasta ultima competitie a oficiat la 10 partide.

Are o medie de aproximativ 4.5 avertismente/meci, respectiv 0.3 eliminari.

Arbitru FIFA: 2003
Primul joc international: Japonia - Singapore (2005)
Palmares: Sfert de finala AFC Champions League 2010;
Semifinala AFC Cup 2007; Semifinala Campionatul de
Tineret AFC 2006
Hobbyuri: Cititul, Picnicurile cu familia

Alireza Faghani

Cel de-al doilea arbitru de rezerva din Iran a avut o evolutie foarte interesanta incepand din 2007, atunci cand a fost promovat in prima liga din tara sa. Dupa un singur an a fost pus pe lista FIFA, pentru ca in urmatorul sa conduca finala Cupei Presedintelui (AFC). A mai trecut un an si in 2010 a arbitrat finala AFC Challenge Cup. In ritmul acesta Faghani are toate sansele sa ajunga un arbitru de top. Are totusi o medie destul de ridicata de acordare a cartonaselor galbene si rosii - aproximativ 5.6 avertismente/meci, respectiv 0.7 eliminari.

Arbitru FIFA: 2008
Debut international: Rezerva in AFC Cup (Thailanda, 10.03.2009)
Palmares: Finala AFC Challenge Cup 2010; Finala AFC Cupa
Presedintelui 2009
Hobbyuri: Cititul, Fotbalul, Inotul, filmele

Valentin Kovalenko

Uzbekul a condus finala Jocurilor Asiatice din 2010, dar si pe cea a AFC Challenge Cup 2008. Anul trecut a arbitrat opt meciuri in Champions League, varianta asiatica, printre care si un sfert de finala. In total are 12 partide in aceasta competitie.

Comparativ cu ceilalti doi arbitri de mai sus Kovalenko are o medie rezonabila, de aproximativ 3.4 avertismente/meci, respectiv 0.17 eliminari.

Arbitru FIFA: 2007
Debut international: Singapore - Guam (03.10.2007, U 16)
Palmares: Finala Jocurilor Asiatice 2010; Finala AFC
Challenge Cup 2008; Finala AFC U 16 - 2008
Hobbyuri: Filmele, Muzica

Abdullah Balideh

Din 2005 pe lista FIFA, centralul din Qatar nu are un CV prea impresionant. Pe langa cele 12 partide oficiate in AFC Champions League, straluceste insa un… amical! Acesta s-a disputat anul trecut la Doha intre doua super puteri fotbalistice - Argentina si Brazilia (scor: 1-0).