"Cine are dreptate si rabdare pentru acela vine si timpul" - Goethe

sâmbătă, 29 ianuarie 2011

Khalifa Stadium - Aici se joaca finala Cupei Asiei

Khalifa Stadium se afla la doar citeva minute distanta de centrul orasului Doha, fiind unul dintre cele mai mari si mai frumoase stadioane din lume, cu o capacitate de 50.000 de locuri. Inaugurat in 1976, a fost renovat in 2005 si extins pentru Jocurile Asiatice din anul urmator.

Pe acest stadion nationala Qatarului a trait cele mai frumoase momente, aici castigand, in 2004, Cupa Golfului.

În aceasta editie a competitiei, Khalifa a gazduit deja cinci meciuri: trei in grupa A (toate partidele Qatarului), un sfert de finala si o semifinala.

Daca pentru Japonia va fi o premiera disputarea unui joc pe acesasta arena, Australia poate considera ca ii poarta noroc, avand in vedere ca aici a eliminat Uzbekistanul in semifinale (scor: 6-0).