"Cine are dreptate si rabdare pentru acela vine si timpul" - Goethe

vineri, 27 mai 2011

Lyon, prima echipa franceza care castiga Liga Campionilor la fete

Cu cateva minute in urma s-a incheiat finala Women’s Champions League, castigata in premiera de o echipa franceza - Olympique Lyon.

Partida, disputata pe stadionul “Craven Cottage” din Londra, a fost reeditarea finalei de anul trecut, castigata de campioana Germaniei, Turbine Potsdam.

Olympique Lyon si-a luat revansa, invingand cu 2-0 (1-0 la pauza), dupa un joc condus de catre Dagmar Damkova.

Cele doua echipe s-au concentrat asupra jocului, arbitrul ceh aratand doar un singur cartonas galben. Nici numarul faulturilor nu a fost prea mare - doar 23 (13 OL – 10 TP). De altfel, preocuparea fetelor de a juca fotbal a dus la o partida frumoasa, de un bun nivel tehnic.

Cele doua asistente - Adriana Secova si Lucie Ratajova -, au semnalizat 5 ofsaiduri (1 OL - 4 TP) si 12 cornere (5-7).

Sursa foto: uefa.com