"Cine are dreptate si rabdare pentru acela vine si timpul" - Goethe

marți, 10 aprilie 2012

Istvan Kovacs a arbitrat in Arabia Saudita

Duminica-seara o brigada din Romania, condusa de Istvan Kovacs (foto), a arbitrat un joc din “Liga Pro”, primul esalon al Arabiei Saudite.

Un meci foarte important in subsolul clasamentului, Al Quadisiya - Hajer s-a incheiat 1-1, consfintind practic retrogradarea echipei gazde. Interesant este ca la partida disputata pe stadionul “Prince Saud bin Jalawi” (al-Rakha) au fost prezenti doar aproximativ 200 de spectatori. Asta desi arena numara 20100 de locuri!

Colegii de brigada ai lui Istvan Kovacs (Carei) au fost ploiesteanul Cristian Nica, clujeanul Miclos Nagy (asistenti) si localnicul Abdulhadi Al Amri (rezerva).

Gazdele au deschis scorul in minutul 23, din penalty, oaspetii egaland cu 9 minute inaintea expirarii timpului regulamentar.

8 cartonase galbene a acordat arbitrul roman: 5 pentru Al Quadisiya, 3 pentru Hajer.